The Devil Wears Prada
"The Devil Wears Prada" (2006) to komedia z elementami dramatu opowiadająca o początkującej dziennikarce Andy Sachs, która zostaje asystentką legendarnej, bezwzględnej redaktor naczelnej magazynu "Runway" – Mirandy Priestly. Film doskonale nadaje się dla uczących się angielskiego, ponieważ łączy autentyczne dialogi z amerykańskiego świata mody i korporacji, a tempo wypowiedzi jest umiarkowanie szybkie. Słownictwo w tym materiale liczy 513 unikalnych wyrazów, z dominującym poziomem B2 (55%, czyli 282 słowa). Dokładny rozkład CEFR to: A2 – 15 słów (3%), B1 – 118 (23%), B2 – 282 (55%), C1 – 93 (18%), C2 – 5 (1%), co czyni całość materiałem o ogólnej trudności B2. Dzięki SaveWordly możesz zapisać wybrane słówka bezpośrednio z filmu, powtarzać je za pomocą fiszek i ćwiczyć mówienie z AI Tutorem, który wciela się w postacie takie jak Andy czy Miranda. To interaktywna nauka języka w kontekście prawdziwych scen. Polecamy szczególnie dla osób na poziomie średnio zaawansowanym (B2) oraz tych, którzy chcą rozwijać profesjonalny angielski w środowisku biurowym i modowym.
Jak działa SaveWordly
Przeglądaj listę słownictwa i zapisuj nieznane słowa do swojej osobistej listy.
Ucz się słów przed oglądaniem — nic nie przerwie Ci zabawy podczas serialu.
Po obejrzeniu ćwicz mówienie o tym, co widziałeś, z naszym tutorem AI.
Dlaczego „The Devil Wears Prada” to idealny film do nauki angielskiego?
Jeśli zastanawiasz się, jaki film pomoże Ci przełamać barierę językową i osłuchać się z naturalnym angielskim, „The Devil Wears Prada” to strzał w dziesiątkę. Ta kultowa komedia z 2006 roku łączy błyskotliwe dialogi, autentyczne sytuacje z życia biurowego i wyraziste postaci. Dzięki temu uczysz się nie tylko słówek, ale też prawdziwych reakcji, negocjacji i emocji po angielsku. Film pokazuje świat mody i mediów, co daje Ci dostęp do konkretnego słownictwa zawodowego, a jednocześnie codziennych zwrotów używanych w USA. Co najważniejsze – język bohaterów jest szybki, ale zrozumiały, idealny dla osób na poziomie średnio zaawansowanym, które chcą zrobić krok naprzód.
Poziom słownictwa w „The Devil Wears Prada” – dane CEFR
Analiza językowa filmu pokazuje precyzyjnie, czego możesz się spodziewać. Łączna liczba unikalnych haseł słownikowych w filmie to 513, a dominującym poziomem jest B2. Oto pełny rozkład według skali CEFR:
A2 – 15 słów (3%) – proste, codzienne wyrażenia, podstawy.
B1 – 118 słów (23%) – zwroty przydatne w rozmowach i podróży.
B2 – 282 słowa (55%) – główny trzon filmu: słownictwo zawodowe, negocjacje, opisy, prasa.
C1 – 93 słowa (18%) – bardziej zaawansowane terminy, zwłaszcza ze świata mody i biznesu.
C2 – 5 słów (1%) – nieliczne, bardzo specjalistyczne wyrazy.
Co to oznacza dla Ciebie? Jeśli znasz angielski na poziomie B1, film pozwoli Ci płynnie wejść na B2. Jesteś na B2? Utrwalisz go i zaczniesz łapać C1. Ponad połowa słownictwa to poziom średniozaawansowany wyższy – czyli dokładnie ten, który otwiera drzwi do swobodnej komunikacji w pracy i na studiach.
Styl angielskiego w „The Devil Wears Prada” – akcent, rejestr i szybkość
To, co wyróżnia ten film, to nie tylko słowa, ale sposób, w jaki są wypowiadane. Bohaterowie używają amerykańskiego angielskiego w naturalnym tempie – momentami szybkim (zwłaszcza Miranda Priestly), ale zawsze wyraźnym. Znajdziesz tu pełne spektrum rejestrów: od oficjalnych prezentacji i zimnych poleceń szefowej, przez swobodne rozmowy przy kawie, po slangowe wtrącenia w gronie przyjaciół. Film obfituje w phrasal verbs („figure out”, „pull off”, „show up”), idiomy („a diamond in the rough”, „to be in over your head”) oraz kolokwializmy, które usłyszysz w prawdziwym życiu. Dzięki temu nie uczysz się podręcznikowych konstrukcji, lecz żywego języka, który od razu możesz zastosować w rozmowie. Szybkość wypowiedzi jest wyzwaniem, ale właśnie to sprawia, że po kilku seansach Twoje ucho zaczyna łapać każde słowo.
SaveWordly + „The Devil Wears Prada” – jak uczyć się skutecznie
Aby w pełni wykorzystać potencjał filmu, warto połączyć go z odpowiednim narzędziem. SaveWordly pozwala Ci zapisywać nieznane słowa i całe frazy bezpośrednio podczas oglądania – zatrzymujesz film, dodajesz wyrażenie do swojego zestawu i od razu widzisz definicję oraz przykładowe zdanie. Przed seansem możesz przejrzeć listę najważniejszych słówek z danego odcinka, co ułatwia rozumienie kontekstu. Po obejrzeniu wracasz do zapisanych karteczek i powtarzasz je w trybie fiszki z systemem powtórek. To jednak nie wszystko – SaveWordly oferuje również ćwiczenia mówienia z AI. Po każdym fragmencie filmu wchodzisz w interakcję: odpowiadasz na pytania dotyczące sceny, opisujesz emocje bohaterów lub odgrywasz krótką rozmowę. To naturalny trening mówienia bez stresu i presji. Całość działa jak spersonalizowany kurs, który dopasowuje się do Twojego tempa i poziomu.
Jaki poziom osiągniesz po przerobieniu „The Devil Wears Prada”?
Opierając się na danych CEFR, możesz spodziewać się konkretnego postępu. Jeśli zaczynasz na poziomie B1 (118 słów z filmu będzie dla Ciebie nowych), po systematycznej pracy z całym materiałem opanujesz łącznie ponad 400 słów i zwrotów z poziomów B2 i C1. To realny skok o jeden pełny poziom – z solidnego B1 na pewne B2. Jeżeli już jesteś na B2, film pomoże Ci domknąć braki i wejść na próg C1, szczególnie w zakresie słownictwa branżowego i idiomatycznego. Po przerobieniu „The Devil Wears Prada” ze SaveWordly będziesz w stanie swobodniej uczestniczyć w spotkaniach biznesowych, rozumieć szybkie dialogi w serialach i czytać artykuły prasowe bez zaglądania do słownika. Daj sobie 3–4 tygodnie regularnej pracy, a efekty zaskoczą Cię w codziennej komunikacji.
Top Words